historie

Začátky ženského volejbalu až po součastnost

 V Týnci nad Sázavou má velkou tradici i ženský volejbal. V roce 1976 přicházejí Emílie Svitáková, Dagmar Urbanová a Marta Žampachová s nápadem založit volejbalový oddíl. Do svých řad příbírají Danu Kreminovou, Marii Vycpálkovou, Věru Mičíkovou a další hráčky.

 V roce 1978 už prvně hrají okresní přebor. V této době se hráčky pravidelně zúčastňují všech okresních soutěží a turnajů.

 Největší rozmach však zažívá ženský volejbal až v letech 1999–2002, kdy ženy hrají stejně jako muži Krajský přebor II. třídy. V těchto letech Marta Žampachová aktivně pracuje s mládeží a vychovává nejednoho volejbalistu či volejbalistku. Avšak odchodem některých hráček se náš kádr natolik zúžil, že jsme v roce 2002 nuceny KP II. opustit.

 Od roku 2003 hrají ženy okresní přebor, který v letech 2006–2007 bez jediné porážky vyhrály.

 Za 30. let existence se v našem oddíle vystřídalo mnoho hráček. Nutno vyzvednout Emílii Svitákovou, která je jednou ze zakladatelek oddílu a do dnešní doby stále aktivní hráčkou.

 Rády bychom tímto rovněž vzpomenuly naší dlouholetou kapitánku a kamarádku Martu Žampachovou, která však k lítosti nás všech opustila naše řady navždy.

Něco z volejbalové kroniky

PĚTILETÁ PRÁCE KONČÍ V LETOŠNÍM ROCE

V září roku 1974 byl při pionýrské skupině II. ZDŠ v Týnci nad Sázavou utvořen sportovní oddíl odbíjené. Založení se zúčastnili bratři Zdražilové Stanislav a Pavel, Kalinové Miroslav a Zdeněk, Štefan Kyselka, Otakar Hadač a Pavel Fryšara. Od této doby oddíl trénoval pravidelně 2× týdně vyjma prázdnin.

Prvý rok byli žáci připravováni zejména po stránce obratnosti a všeobecné sportovní přípravy. Síť jsme za celý rok vůbec neměli nataženou. Postupem doby se k nám přidávali další žáci, ale součastně i někteří od nás odcházeli. Z těch co vydrželi až do konce školní docházky, můžeme jmenovat: Gabrhelík, Tvrdý, Srba, Bernat, Hrubý Zdeněk, Bittner Jar. Tito všichni si stále přijdou zahrát, nebo závodně odbíjenou hrají v našich družstvech.

Prvé naše utkání jsme sehráli v Benátkách na turnaji v minivolejbale. Pochopitelně, že jsme prohráli. Měli jsme snahu hrát přátelské zápasy s okolními mužstvy, ale jak Benešov, tak i Vlašim, kteří byli s výukou odbíjené dál, s námi hrát nechtěli.

V sezóně 1976– 1977 jsme se zúčastnili okresního přeboru za účasti 4 mužstev. Vlašim později ze soutěže vystoupila. Naši žáci tento přebor vyhráli zásluhou těchto hráčů: Martina Prokeše, Zdeňka Bernata, Pavla Fryšary, Oty Hadače, Standy a Pavla Zdražilových a Pavla a Franty Krčových. Tito bratři se potom odstěhovali. Tréninky postupem času byly čím dál tím tvrdší. Přicházejí do našich řad nové tváře, např. Karel Němeček, Jiří Moulík a opět se vrací Štefan Kyselka. Družstvo dostává již určitou tvář a každý hráč má již určenou svoji specializaci. Šťastné bylo rozhodnutí použít Karla Němečka jako nahrávače.

Sportovní sezónu 1977– 1978 zahajujeme v krajském přeboru. Ve své skupině jsme se umístili na třetím místě za ČSAD Benešov A, Spartakem Vlašim a před ČSAD Benešov B. V pořadí rozhodoval poměr setů, který byl pro nás o 0,001 horší než pro Vlašim. Z těchto důvodů jsme nepostoupili do vlastního finále o titul krajského přeborníka. O setrvání v této soutěži jsme pak bojovali na turnajích s těmito oddíly: Kolín, Kladno, Dobřichovice. Ve všech těchto 12– ti zápasech jsme zvítězili.

Největší náš úspěch z této doby bylo vítězství na turnaji o pohár VŘSR 1977 za účasti 12 družstev. Finále bylo hráno v Mělníce. Od této doby se již začínáme prosazovat a i Benešov s námi sehrává řadu přátelských zápasů. Vítězíme a opět postupujeme do finále k 30. výročí VÚ. Zde prohráváme nešťastně s AERO Odolenou Vodou, když v rozhodujícím setu vedeme již 6:1, ale nakonec set ztrácíme. V okresním turnaji končíme na 2. místě za věkově starší Vlašimí. Na tomto turnaji hrálo ještě naše družstvo žákyň.

Do sezóny 1978– 1979 jdeme s určitými ambicemi na popřední místa. Začátek a celé podzimní kolo hrajeme velmi dobře a překvapivě tuto polovinu vyhráváme bez jediné prohry. Je to pravděpodobně důsledek týdenního soustředění před začátkem sezóny v Neveklově. Zde jsme trénovali 2× denně po třech hodinách. Celé soustředění si hráči hradili sami. Od SRPŠ jsme dostali peníze na zakoupení jednotného sportovního oblečení a toto gesto jsme ocenili zejména při májových oslavách a jiných akcích, jako např. při naší účasti na Velké ceně Prahy. Zde jsme sehráli i prvý mezinárodní zápas proti žákům Varšavy.

Jako vítěz podzimního kola krajského přeboru jsme se zúčastnili finále Českého poháru 1979 v Uherském hradišti. Zde jsme prohráli s Olomoucí, Budějovicemi, vyrovnaný souboj jsme svedli s Libercem, i když jsme prohráli. Dále jsme prohráli se Zbrojovkou Brno a v posledním zápase jsme porazili Semily. Skončili jsme tedy na 7. místě. Všechny oddíly před námi jsou TSM, u nichž se trénuje 5× týdně. I my však už přes zimu trénovali 3× týdně. Účastníci tohoto úspěchu byli: Hadač, Němeček, Kyselka, Prokeš, Moulík, Kalina Zdeněk a Mirek, Zdražil Standa a Pavel.

Samostatnou kapitolou je naše účast na Pionýrské sportovní lize. Této soutěže jsme se poprvé zúčastnili v roce 1976 a skončili šestí. V roce 1977 jsme byli devátí, v roce 1978 již třetí a v roce 1979 dokonce první. To se jednalo vždy o okresní kolo. V letošním roce jsme tedy byli první a zúčastnili jsme se krajského kola. Na toto kolo jsme jeli oslabeni o dva žáky základní šestky, ale tento stav nic neubral zbývajícím hráčům na bojovnosti, a proto se před nimi museli sklonit postupně Roztoky, Mladá Boleslav, Kolín ve skupině. Ve finále pak odvádíme AERU porážku z turnaje v Mělníce, když AERO vede nad námi 11:4, ale dál neudělalo již ani bod. Ani Čelákovice nedokáží zastavit naše družstvo, atak překvapivě vítězíme v tomto krajském kole. Hráli: Ota Hadač, Karel Němeček, Zdeněk a Mirek Kalinovi, Standa a Pavel Zdražilovi, Jirka Moulík a Pepa Semrád.

Vyvrcholením naší sportovní činnosti je naše účast na přeboru žáků v Ústí nad Labem. Této účasti však předbíhalo zdárné dokončení krajského přeboru, to znamená získání titulu Krajský přeborník. Tento titul jsme získali, když jsme neprohráli ani jediné utkání. Celkem jsme vyhráli 18 utkání s poměrem setů 36:3. Hráli jsme na turnajích mužů a i když tady prohráváme, slouží nám tyto turnaje jako zdroj poučení, v čem se máme stále zdokonalovat.

V letošním roce opouští náš oddíl celá řada žáků z důvodu ukončení školní docházky. Jsou to: Hadač, Kyselka, Kalina Zdeněk, Zdražil Standa, tedy ti, co začali na volejbal chodit v roce 1974. Dále končí Němeček, Moulík, Ducháček. Všichni zaslouží obdiv za tréninkovou docházku a jejich odměnou zůstávají vyhrané zápasy a vzpomínky na takto prožitý svůj volný čas.

Nekončí však náš pionýrský oddíl odbíjené. Postupně jej doplňujeme tak, aby dále čestně obhajoval dosavadní dosažené výsledky mládežnické odbíjené v Týnci nad Sázavou.

( úryvek z kroniky odbíjené )

Historie VK - Týnec nad Sázavou

 Začátky volejbalu v Týnci jsou datovány již od r. 1936. V období r. 1939–1945 se mladí nemohli jinak bavit, než sportem, a tak měl volejbal zelenou. Hráli mezi sebou zaměstnanci JAWY a METAZU. Volejbal hráli i v dalších letech a jelikož se už hrál na obou březích Sázavy, vznikl nápad založit oddíl JAWA - METAZ TÝNEC NAD SÁZAVOU.

 Psal se rok 1957 a nápad o zrodu oddílu se stal skutečností. Zakládajícími členy oddílu byli pánové Šípek, O. Hadač st., Bogan a Erna Svobodovi, Maněna, Hranostýl, Trnka a Kálal. Už v tomto roce ?A? mužstvo začalo hrát okresní přebor a hned při první účasti vybojovalo vítězství. Jako vítězové OP se muži zúčastnili kvalifikace do Krajského přeboru II. třídy v Říčanech a vítězstvím si zajistili postup. Průběžně došlo i k výměně hráčů, kteří stále pocházeli z Týnce či okolních vesnic.

 Píše se r. 1966, družstvo Týnce vítězí v KP II. třídy a postupuje do KP I. třídy, kde skončilo na výborném čtvrtém místě. Z hráčů zmiňme například pány Šimona, Mertu, Krcha, Šejbala, Hadače st., Peška, Vaněčka, Bittnera, Kalina st. V tomto období hraje oddíl Týnce dokonce kvalifikaci do II. ligy, kterou vyhrává. Bohužel z postupu nakonec sešlo, protože podmínkou účasti bylo mládežnické družstvo, které však v Týnci chybělo. Mužstvo pak pokračuje na krajské úrovni.

 V roce 1974 se oddíl pokouší pracovat s mládeží, kterou vede p. Miroslav Kalina st. Tato generace, která začínala již v mladém věku, byla a je hlavním pilířem oddílu až do dneška. "A" mužstvo hraje mistrovská utkání se střídavými úspěchy až do r. 1983. V tomto roce nastává pomalá výměna generací. Mladí hráči Pavel Fryšara, Ota Hadač ml., Zdeněk a Miroslav Kalinovi, Štefan Strašifták, Pavel Němeček, Martin Prokeš a Stanislav a Pavel Zdražilovi, kteří volejbalově vyrostli v oddíle Miroslava Kaliny st., se stávají členy ?A? mužstva, když před tím hrají dorosteneckou ligu. V začlenění do ?Áčka" jim pomáhají zkušení hráči, jakými jsou Václav Trojánek, Karel Povondra, František Prchlík, Miroslav Kalina st.a další. O něco později se k týmu připojují Libor Prokeš, Zdeněk Pertlík, Miloš Kuboušek a další.

 Další úspěch na sebe nechal čekat až do r. 1994, kdy mužstvo postoupilo do KP I. třídy a skončilo na lichotivém 6. místě. V následujícím roce svůj úspěch již nezopakovalo a sestoupilo o třídu níže. Od roku 1996 do současnosti hraje družstvo opět KP II. třídu a pohybuje se pravidelně v horních patrech tabulky.

 V této době přibírá do svých řad Marka Vávru, Iva Kopeckého a Jaromíra Kuchtu ml.. O dva roky později přichází do mužstva dravé mládí v podobě Michala Kuchty, Martina Kučery, Martina a Ondry Soukeníkových a Jana Kyselky.

 Zmínil jsem se o mladých nadějných dorostencích, kteří se začali postupně začleňovat do "A" mužstva. Tito mladí nadějní dorostenci, z nichž někteří v "Áčku" hrají dodnes, zahájili v roce 2005 éru účasti Týnce na veteránských turnajích pro hráče nad 40 let na republikové úrovni.

 Všichni skálopevně věříme, že se náš oddíl bude i nadále rozvíjet a na další úspěchy nenechá dlouho čekat.

Město Týnec nad Sázavou

Sponzor Eltodo

Minivolejbal

Český volejbalový svaz

TOPlist